Splošna navodila za pripravo PDF datoteke za tisk!
Priprava datoteke za tisk ni lahka naloga, saj je potrebno pri kreiranju datoteke za tisk upoštevati veliko dejavnikov, kateri vključujejo resolucijo slik (dpi), barvni prostor grafičnih elementov (RGB, CMYK, Pantone), dodatek za porezavo (Bleed), oznake za porezavo (Crop Marks), odmik od robov porezave (Margins), prekrivanje barv (Overprints), Creep... in še bi lahko naštevali.
Optimalna datoteka za tisk je PDF (Portable Document Format). Kreiranje PDF datoteke omogočajo številni računalniški programi, vendar vam priporočamo le uporabo profesionalnih grafičnih programov, kot so Adobe InDesign, Adobe Illustrator, Quark Xpress, Adobe FreeHand in Corel Draw. V kolikor pripravljate obsežnejše tiskovine (katalogi, knjige) priporočamo, da izberete Adobe Indesign.
Ker tudi mi želimo, da je vaš končni izdelek brezhiben in izdelan v dogovorjenem roku, smo vam v nadaljevanju pripravili nekaj kratkih navodil za pravilno kreiranje PDF datotek iz najpogosteje uporabljenih grafičnih programov.
Zavedati se morate, da je pravilna priprava datoteke ključnega pomena za kvaliteten tisk!
Za vas smo pripravili kratka navodila pravilne izdelave PDF datotek iz najpogosteje izbranih programov: Adobe InDesign, Adobe Illustrator, Adobe Photoshop in Corel Draw, ogledate si lahko tudi kako se pripravi datoteka za tisk z dodatno peto barvo (SPOT-UV, toplotni ali globoki tisk, Pantone), kako pripraviti datoteko za konturni izrez in kako se pripravi datoteka za variabilni tisk.

Pri kreiranju PDF datoteke za tisk upoštevajte naslednje:
1. DTP PROGRAM:
PDF datoteko za tisk pripravite v grafičnih programih kot so InDesign, Illustrator, Quark X ali Corel Draw!
2. FORMAT DATOTEKE:
datoteko za tisk vedno pripravite na točen format (1:1), izjema so Jumbo plakati (1:10) in City light plakati (1:5). V primeru, da vaša datoteka ni v merilu 1:1, nas na to morate opozoriti!
3. SLIKE / BITMAP:
v datoteki za tisk uporabljajte slike z zadostno resolucijo (dpi-dots per inch) in sicer za tisk poslovnih tiskovin minimalno od 250-300 dpi, pri tisku večjih formatov (XXL tisk) lahko uporabite tudi slike z resolucijo od 150 dpi naprej.
4. BARVNI PROSTOR:
vsi grafični elementi v datoteki za tisk (slike, barvne podlage, logotipi, pisave...), naj bodo v CMYK barvnem prostoru ali v PANTONE barvni lestvici.
Tisk barv po PANTONE lestvici je možen v offset tehniki, kjer se Pantone barva tiska kot samostojna barva, v digitalnem tisku (HP Indigo - Indichrome), pa lahko s pomočjo treh dodatnih barv (Orange, Green, Violet) natisnemo preko 90% barv iz Pantone lestvice.
5. GLOBOKA ČRNA BARVA:
črne barvne površine (flehe) sestavite vedno iz vseh štirih procesnih barv C+M+Y+K (C=40%, M=30%, Y=30%, K=100%).
6. PISAVE - ČRNA BARVA, VELIKOST:
črna besedila oz. pisavo, ki je manjša od 20 pt, vedno kreirajte samo iz črne barve (C=0%, M=0%, Y=0%, K=100%), nikakor ne iz vseh štirih barv, ker lahko pri tisku pride do zamika barvne registracije. Velikost pisav naj ne bo manjša od 6 pt oz. 14 pt (velikoformatni tisk)!
Pisave oz. fonti naj bodo vedno vektorski, zato jih izdelajte v primernih programih (AI, ID, COREL...).
7. HAIRLINE - ČRTE:
tanke črte oz. linije izdelajte v vektorskih programih! Upoštevajte minimalno debelino linije, ki naj ne bo pod 0,25 pt oz. 0,1 mm.
8. BARVNA POKRITOST:
barvna pokritost oz. nanos barve je seštevek vseh barvnih kanalov (C+M+Y+K). Maksimalna dovoljena barvna pokritost za premazne papirje je 320% in 280% za nepremazne papirje. Minimalna pokritost posamezne barve naj ne bo manjša od 7%!
9. BARVNI PREHOD OZ. PRELIV:
priporočamo vam, da barvne prelive (Gradient), kjer barva prehaja od temnejše k svetlejši, izdelate v programu Adobe Photoshop (rasterizirana oblika). Izdelavo barvnega preliva z vektorskimi programi vam odsvetujemo, ker lahko pri tisku pride do neželjenih barvnih stopnic.
10. BLEED, MARGINS, CROP MARK:
če želite, da je vaša tiskovina obrezana v živi rob, obvezno upoštevajte oz. dodajte 3 mm dodatka za porezavo (Bleed).
Grafični elementi kot so pisave, logotipi in podobno naj bodo od roba porezave odmaknjeni minimalno 3 mm navznoter (Margins). Datoteka naj vsebuje tudi oznake za porezavo (Crop Marks).
11. KREIRANJE PDF DATOTEKE:
priporočamo, da PDF datoteko kreirate oz. shranite s standardom PDF/X3:2002 (Compatibility: Acrobat 4 - PDF 1.3)
12. PDF DATOTEKA ZA TISK:
preden datoteko pošljete v tisk, prosimo, da še enkrat preverite ustreznost datoteke za tisk!
Nekaj najpogostejših napak, na katere vas želimo opozoriti:
1. Manjka dodatek za porezavo - BLEED!
Kaj je Bleed?
Bleed je dodatek za porezavo, s katerim kompenziramo deformacijo papirja pri tisku. V mislih imejte vedno, da je dovoljena toleranca pri tisku (vizitke, letaki, knjige...) od 0,5 do 1 mm (stran A / stran B).
Papir je ploskovni material sestavljen iz lesne celuloze, kar pomeni, da se material malenkost razteza (vlaga+pritisk valjev na papir) ali krči (toplota).
Tiskovino zato vedno tiskamo 3 mm večjo na vsako stran, saj si na ta način zagotovimo, da kljub deformaciji materiala pri končnem izdelku ne bo viden neželen bel rob na strani B.
Torej vedno kadar je tiskovina obrezana v živo, datoteko za tisk pripravite z dodatkom za porezavo (+3 mm na vsako stran).
Pri nekaterih raztegljivih materialih (velikoformatni tisk) je zahtevan dodatek za porezavo tudi do 50 mm.
Primer: vizitka 85x54 mm
Končni obrezan format: 85x54 mm
Format datoteke z dodatkom za porezavo: 91x60 mm
Slika 1: v datoteki je upoštevan dodatek za porezavo - pravilno!
Slika 2: datoteka nima dodatka za porezavo - napačno!

2. Varno območje - MARGINS - grafični elementi so preblizu liniji razreza!
Kaj je Margins?
Margins je t.i. varno območje, ki je od roba porezave odmaknjeno navznoter minimalno 3 mm. Razlogi za upoštevanje varnega območja so enaki, kot so opisani pri dodatku za porezavo (deformacije papirja).
V kolikor so grafični elementi preblizu linije odreza se lahko hitro zgodi, da jih na strani B odrežemo!
Torej bodite pozorni, da grafične elemente kot so teksti, slike, logotipe vedno odmaknete od roba porezave za minimalno 3-5 mm (enolistne tiskovine kot so letaki, vizitke. zloženke)!
Pri pripravi datotek za tisk katalogov in knjig upoštevajte večji minimalni odmik od roba porezave:
- špiralna vezava (koledarji, zborniki...): na mestu kjer je tiskovina špiraljena upoštevajte odmik vsaj 15 mm;
- šivanje z žico (katalogi, zvezki, knjižice...): priporočamo minimalni odmik od robov porezave vsaj 10 mm;
- mehka ali trda vezava (brošure, knjige...): priporočamo minimalni odmik od robov porezave vsaj 10 mm (zgoraj, spodaj) in minimalno 15 mm ali več (levo, desno);
Slika 1: v datoteki je upoštevano varno območje - pravilno!
Slika 2: v datoteki ni upoštevano varno območje - napačno!

3. Zloženka - širina strani je nepravilna ali strani so postavljene nepravilno!
Kadar pripravljate datoteko za tisk zloženk oz. zgibank, bodite pozorni na pravilno razporeditev in širino strani!
Če ne boste upoštevali širino strani, se zloženka ne bo pregibala točno tam, kjer ste želeli (slika 2 - design je postavljen preblizu liniji pregiba).
Predlagamo vam, da zloženko pripravite s pomočjo naših praznih predlog, ki so pripravljene na točno dimenzijo, prav tako pa so v predlogah natančno označene tudi linije pregiba. Priporočamo, da grafične elemente odmaknete od linije pregiba za vsaj 3 mm (levo in desno - slika 1).
Prazne predloge (ID, AI), najdete na podstrani Izračun pod gumbom Dodaj v košarico (v zavihku Prazne predloge - slika 3).
Če boste zloženko (C-zgib) pripravljali sami imejte v mislih, da širine strani pri zloženki C zgib niso enake!
Primer:
Zloženka A4 - C zgib (odprt format 297x210 mm / zaprt format 100x210 mm)
stran 5 = 97 mm, stran 6 = 100 mm, stran 1 = 100 mm
stran 2 = 100 mm, stran 3 = 100 mm, stran 4 = 97 mm
Zloženka 3xA4 - C zgib (odprt format 628x297 mm / zaprt format 210x297 mm )
stran 5 = 208 mm, stran 6 = 210 mm, stran 1 = 210 mm
stran 2 = 210 mm, stran 3 = 210 mm, stran 4 = 208 mm

4. Ločljivost slik, barvni prostor, pisave
Pri pripravi dokumenta za tisk bodite pozorni na ločljivost oz. resolucijo rastrskih slik, ki jih želite natisniti, saj slik s slabo kvaliteto enostavno ni možno natisniti v HQ kvaliteti (slika 1).
Zahtevana resolucija rastrskih slik za tisk komercialnih tiskovin je od 250-300 dpi, medtem, ko je za tisk večjih plakatov zadostna že resolucija od 150 dpi naprej.
Slike, ki jih boste v dokumentu uporabili pretvorite v CMYK barvni prostor.
Predlagamo, da slike obdelujete v programu Photoshop, pri tem pa slike najprej pretvorite iz RGB v CMYK barvni prostor in šele nato nadaljujte z nadaljno obdelavo.
V kolikor boste v datoteki imeli RGB slike, jih pred tiskom avtomatsko pretvorimo v CMYK, pri tem pa v večini primerov slike postanejo malenkost temnejše.
Prav tako se lahko spremeni intenzivnost nekaterih barv, ki jih lahko vidimo le na monitorjih, saj imajo le ti večji barvni obseg.
Monitorji so sposobni prikazati intenzivnejše barve, kot jih lahko natisnemo z uporabo CMYK barv (slika 2).
Pisave oz. tekti, ki jih uporabite v datoteki za tisk, naj bodo vedno vektorski (pisav ne delajte v Photoshopu!).
Pisavo v črni barvi, manjšo od 72 pt (višina črke cca. 20 mm), sestavite samo iz črne barve (K=100%), nikakor ne iz vseh 4 procesnih barv (slika 3).
Minimalna velikost pisav naj ne bo manjša od 5 pt (K=100%), oziroma 7 pt (K= od 30-70%).
Prav tako se izogibajte pisavam z tanko linijo (light), v primeru inverznega tiska (bela pisava na črni podlagi), kjer je minimalna velikost pisave 8 pt.

5. Katalogi, knjižice - število strani ni deljivo s 4, napačna montaža!
Ko boste pripravljali datoteko za tisk katalogov oz. knjižic, bodite pozorni na število strani, kajti če želite, da bodo v katalogu potiskane vse strani, mora biti skupno število strani deljivo s štiri (8, 12, 16, 20, 24, 28, 32, 36 strani...).
V kolikor imate na voljo npr. le 18 strani bosta dve strani v katalogu nepotiskani oz. beli. V tem primeru je prazna / bela stran v katalogu ponavadi platnica in sicer druga in predzadnja stran, torej je platnica potiskana 4/0.
Prosimo, da v tem primeru v datoteki za tisk sami dodate prazni / beli strani na mesto, kjer to želite!
Datoteko za tisk vedno pošljite v enem PDF-ju (kot Pages, nikoli kot Spreads!), strani v datoteki za tisk naj si sledijo od prve do zadnje strani (natiskan katalog se bo listal po tem pravilu!)
V primeru dodatne debelejše platnice lahko ustvarite dve ločeni PDF datoteki in jih smiselno poimenujte npr. katalog-vložek.pdf in katalog-ovitek.pdf. Tudi v tem primeru naj si strani v PDF dokumentu sledijo od prve do zadnje strani!
Montažo za tisk katalogov (Booklet) opravimo MI, zato montaže ne delajte sami - strani v PDF dokumentu si naj sledijo od strani 1 naprej!

6. Knjige, brošure - v ovitku ni upoštevana debelina knjižnega vložka (R)!
V praksi se pogosto pojavi napaka, pri kateri je platnica zaradi neupoštevanja debeline hrbta prekratka.
Za pravilno pripravo dolžine platnice potrebujete torej informacijo debeline vložka (R) v mm, katero prištejemo k dolžini platnice.
Informacijo za debelino oz. širino hrbta najdete na podstrani Izračun (1).
Na podlagi izbire materiala za tisk in števila strani, vam bo aplikacija izračunala točno debelino hrbta R.
Zraven podatka debelina hrbta (R) je izpisna tudi končna dimenzija ovitka, v kateri je zajeta debelina hrbta (širina brošure x2+R).
Prosimo vas, da izpisano dimenzijo upoštevate pri pripravi platnice!
Datoteki za tisk brošur oz. knjig vedno pošljite v dveh ločenih PDF dokumentih in ju smiselno poimenujte npr. vložek.pdf in platnica.pdf.
Datoteko za tisk vložka pošljite v enem PDF dokumentu, kjer si strani sledijo od prve do zadnje (slika 3).
Minimalno število strani za broširanje je od 40 strani naprej oz. 32 strani za brošure šivane z nitjo!
Bodite pozorni na število strani vložka, ki mora biti deljivo s številom 2 (42, 44, 46, 48, 50, 52 strani...), oziroma s številom 4 (32, 36, 40, 44, 48 strani...) za brošure šivane z nitjo!
V kolikor se vam število strani vložka ne izzide, vas prosimo da sami dodate prazne (bele) strani, tako da bo število strani v datoteki vedno deljivo s številom 2 oz. 4!
