Nazadnje ogledano: 0 izdelkov
  • 041 625 157|051 613 723 (ponedeljek–petek: 8.00–16.00)

Dodelava tiskovin

Razrez tiskovin Pri razrezu tiskarskih pol, te so pri nas max. velikosti 330x700 mm (digitalni tisk) in 1000x700 mm (offset tisk), se uporabljajo profesionalne giljotine oziroma stroji za razrez papirja. Potiskane tiskarske pole se v tem procesu razrežejo na velikost naročene tiskovine (npr.letak A4, A5, A6, A7…).

V tiskarni Demago uporabljamo profesionalne stroje priznanih proizvajalcev, pri čemer se model in tipi strojev razlikujejo v velikostih, zmogljivostih, moči ter ostalih karakteristikah.

V splošnem je tiskarska giljotina sestavljena iz odlagalne površine, rezila in preše; vse pa se upravlja s pomočjo računalniške konzole.

Uporaba profesionalnih strojev za razrez, pripomore k večji efektivnosti dela in zagotavlja natančnost reza ter ustrezno kvaliteto izdelane tiskovine.








Šivanje z žico Za vezenje katalogov, revij in knjig se uporabljajo različne tehnike spenjanja. V tiskarni Demago smo specializirani za proces vezenja ali t.i. šivanja z žico, ki je najbolj ekonomičen. Pri tem procesu, stroj liste tiskovine poveže (zašije) s sponkami, prepogne na polovico in obreže na končen format. Primeren je predvsem za spenjanje tanjših publikacij z obsegom do največ 100 strani (90 g/m2 papir!)

Za publikacije z večjim obsegom strani vam priporočamo broširano-mehko vezavo ali trdo italijansko vezavo.

Obe sta del naše ponudbe vezenja, zato izberite svojo publikacijo na spletu ali nas kontaktirajte za nadaljna vprašanja.






Mehka vezava - rezkano + broširano Za vezenje katalogov, knjigic in knjig z obsegom od 40 strani do cca. 800 strani, oziroma debeline 5 cm se uporablja broširanje ali t.i. mehka vezava - rezkano+broširano. Pri tem uporabljamo profesionalni stroj za vezavo, ki nam omogoča hitro, natančno in kvalitetno vezavo kakršnihkoli publikacij.

V procesu proizvodnega postopka stroj »porezka« hrbet knjižnega bloka, kar omogoča penetracijo segretega lepila (hot melt). Nato sledi žlebkanje platnic ter lepljenje knjižnega bloka na hrbet platnice.

Publikacije je nato še obrezana na končni format ter tako pripravljena za izdobavo.






Šivanje z nitjo Je tehnološka operacija, pri kateri preložene liste med seboj povežemo s sukancem. Vezava je primerna za publikacije z obsegom od 40 strani do cca. 800 strani, oziroma debeline 5 cm.

Zašit knjižni blok je lahko broširan oz. lepljen v mehko platnico (mehka vezava) ali trdo platnico (trda vezava).

Ker so pri tej vrsti vezave pole v knjižnem bloku med seboj zašite z nitjo oz. sukancem, je ta vrsta vezave namenjena publikacijam, katerim želimo podaljšati uporabnost.

Pri tem uporabljamo profesionalni stroj za šivanje knjižnega bloka, ki nam omogoča hitro, natančno in kvalitetno vezavo vseh vrst publikacij.






Žlebljenje Žlebljenje je postopek podoben zgibanju in se uporablja pri tiskovinah tiskanih na debelejše papirje gramatur od 170–300 g/m2.
Z žlebljenjem tako zagotovimo lep izgled pregiba, saj s tem postopkom preprečimo lomljenje vlaken, ki so prisotna v papirju.

Stroj za žljebljenje oz rilanje papir najprej požlebi, nato pa ga na tem mestu prepogne.

Omogočamo več vrst žlebljenja + zgibanja, najpogostejši so zgibanje tiskovin z enim ali dvema žleboma v oblikah C, Z in V ter različnih izpeljankah le-teh..






Zgibanje Zgibanje je eden izmed najpogostejših procesov dodelave tiskovin. Uporablja se pri tiskovinah z gramaturo papirja 80-150 g/m2. Omogočamo več vrst zgibanja, najpogostejši so zgibanje tiskovin z enim ali dvema zgiboma v oblikah C, Z in V ter različnih izpeljankah le-teh..







Plastificiranje Plastifikacija oziroma laminacija poskrbita za atraktivnejši izgled tiskovine, zagotavljata pa tudi boljšo obstojnost izdelka. Plastifikacija omogoča predvsem daljšo obstojnost barv, saj preprečuje bledenje. Plastificirana tiskovina je prav tako zaščitena pred mehanskimi poškodbami, zunanjimi vplivi in vlago ter površinskimi poškodbami.

Ločimo hladno in toplo plastifikacijo, pri čem se izbira razlikuje po namembnosti izdelka.

Tiskovine najpogosteje plastificiramo s toplo plastifikacijo, med tem, ko izdelke, kot so PVC nalepke, plakate za zunanjo uporabo, avto grafiko, plastificiramo s hladno plastifikacijo.

Plastificirna folija je lahko matirana (matt) ali bleščeča (glossy).

Za plastificiranje tiskovin lahko uporabimo tudi Soft-touch mat plastificirno folijo, ki je na otip podobna površini žameta, ali Antiscratch mat folijo, ki je odporna na mehanske poškodbe (praske). Slednjo priporočamo predvsem pri izdelavi platnic brošur in knjig.








Izsekovanje / Toplotni in globoki tisk Pri izdelavi tiskovin, katerih oblike niso standardne je potrebna izdelava t.i. orodja za izsek, katerega vpnemo v stroj za izsekovanje in s pritiskom orodja izsekamo želeno obliko.

Pri procesu izsekovanja - štancanja dobi izdelek končno obliko, ki je lahko standardne oblike ali po vaši predlogi. Eden izmed izdelkov standardnih oblik pri katerih se uporablja proces izseka je izdelava vizitk z zaobljenim robom, izsek poslovnih map, tiskovin nepravilnih oblik in izsek maloserijske embalaže.

V kolikor potrebujete obliko izseka po vaši predlogi, vam lahko ponudimo tudi izdelavo orodja za izsek.

Stroj za izsekovanje zagotavlja natančnost izreza znotraj 0,1 mm, ker pa gre za modularni stroj je na stroju možno izdelati tudi izdelke oplemenitene z različnimi barvnimi folijami (toplotni tisk) ali globoki tisk.






UV spot parcialno lakiranje UV parcialno lakiranje je nanos svetlečega laka na točno določeno mesto s katerim želimo poudariti posamezne detajle na tiskovini (npr. logotip, slogan...). Pri tem se svetloba od različno potiskanih površin drugače odbija in tako obogati videz tiskovin. Pri tej vrsti dodelavi moramo omeniti, da sta načina izdelave UV spot lakiranja dva in sicer prvi je "klasika-analogni" in drugi je digitalni, kjer je možen nanos UV laka višje debeline (cca. 100 micronov), zato ga imenujemo 3D spot lakiranje.

Slednji je primeren za manjše naklade tiskovin, medtem ko je klasika primerna za višje naklade. V obeh primerih pa je treba upoštevati dejstvo, da je potrebno tiskovino pred lakiranjem plastificirati s folijo, največkrat je to mat folija za prestižnejše tiskovine pa uporabimo Soft touch ali Antiscratch folijo.

Tiskovine, ki so primerne za UV spot lakiranje so predvsem vizitke, platnice katalogov in knjig, vabila, certifikati, vstopnice,  embalaža...








CNC izrez Za CNC izrezovanje se odločimo takrat, ko želimo tiskovino obrezati v nepravilno obliko.

Izrezovanje poteka s pomočjo rezalnega nožka, ki je računalniško krmiljen in preko optične kamere zazna markerje in reže z izredno natančnostjo.

Praviloma se za ta način izreza odločimo, kadar gre za nižje naklade tiskovin, saj pri tem načinu izreza ne potrebujemo dragih orodij za izsekovanje.

S CNC strojem lahko material izrežemo (thru-cut), zasekamo (kiss-cut), perforiramo ali bigamo (creasing).

Najpogostejši izdelki so nalepke na poli in maloserijska embalaža iz kartona.






Sleeking metalizirane folije
Sleeking ™ je digitalna metoda apliciranja posebne metalizirane folije na papir.

Postopek je dokaj enostaven in poteka v naslednjih korakih:

- najprej na papir s črnim tonerjem natisnemo element grafike (Layer 2), ki ga želimo v metalizirani foliji,

- nato s pomočjo toplote in pritiska apliciramo metalizirano folijo na natisnjeno grafiko,

- sledi dotisk celotne barvne grafike (Layer 1).

Tako dosežemo na tiskovini posebne učinke bistveno lažje ter hitreje in seveda s precej nižjimi stroški, v primerjavi s klasičnim načinom toplotnega tiska, kjer je potrebna izdelava orodja oz. klišeja.

Prav tako je velika prednost Sleeking ™ tudi možnost personalizacije, saj lahko sedaj zlahka v designu dodajamo spremenljive podatke, katere želimo da izstopajo.

V naši ponudbi imamo naslednje metalizirane folije:
zlata, srebrna, bakrena, rdeča, modra, vijočna in zelena.

Tiskovine za apliciranje Sleeking ™ metalizirane folije so največrat ovitki katalogov in knjig, umetniške ilustracije, vabila, vizitke, meniji, koledarji, maloserijska embalaža, certifikati...