Nazadnje ogledano: 0 izdelkov
  • 041 625 157|051 613 723 (ponedeljek–petek: 8.00–16.00)

30.06.2020 Kaj je Overprint?

KAJ JE OVERPRINT?
Izrazi in pojmi v tiskarstvu so zelo nerazumljeni, zlasti če niste profesionalec in se s tiskom srečujete prvič.

Pri pripravi datoteke za tisk je nekaj specifičnih izrazov, ki jih je dobro poznati, če želite, da bo vaš izdelek takšen kot pričakujete.

Eden teh izrazov je OVERPRINT. OVERPRINT je preprosto povedano tisk barv ena na drugo, kar povzroči mešanje barv, posledica le tega pa je lahko neželena oziroma nepričakovana barva.

Overprint ON
Primer: če je rumena barva nastavljena tako, da bo natisnjena na cijan barvo, se bosta rumena in cijan zmešali v zeleno barvo.

To lahko postane težava če so samo določeni deli datoteke nastavljeni kot OVERPRINT, končni rezultat pa so neenakomerne barve v celotni datoteki.

Če objekti niso nastavljeni kot OVERPRINT, se barve ne bodo mešale in bo ostala le barva sprednjega objekta, hkrati pa preprečuje, da bi se barve »zamazale« ali bile prenasičene. V tem primeru grafični program “izniči” spodnjo barvo, katera potem ne bo natisnjena (ostane v barvi papirja).

Med procesom tiska lahko pride do manjših napak v natančnosti registra in lahko se pojavijo majhne beline na stikih med barvami. V izogib temu lahko uporabite funkcijo “overprint” za zgornji element. V tem primeru spodnja barva ne bo “izničena”.

OVERFILL
Če uporabljate tole funkcijo, bo površina s svetlejšo barvo malenkost povečana. Izgledalo bi tako, kot da bi obrobili svetlejšo barvo. Ta metoda tudi prepreči neželene beline zaradi možnih majhnih napak v natančnosti registra.

OVERPRINT vs OVERFILL
Če izdelate temen element na svetlem ozadju, za temen element uporabite funkcijo overprint (malenkost bo površina povečana, kot pa je prostor, predviden za ta element na svetlem ozadju). Če izdelate svetel element na temnem ozadju, potem uporabite funkcijo overfill na svetlem elementu.

Overprint OFF
Primer: Če tiskamo dva kroga, ki se prekrivata, zadnji krog je rumen, sprednji pa magenta, se bo rumen krog videl le do magenta kroga.


Nekaj nasvetov uporabe OVERPRINTA za grafične oblikovalce:
GLOBOKA ČRNA BARVA: V tiskarstvu je črna barva pogosto nastavljena tako, da druge barve prekriva. Globoka črna barva je rezultat tega, da je 100% črna barva natisnjena na ostale barve (40% cyan, 30% magenta, 30% yellow, 100% black).

Objekti, ki so bele barve ne smejo biti nikoli nastavljeni kot OVERPRINT, saj se z belo barvo ne tiska. Ko beli objekt nastavite kot OVERPRINT, le ta na tiskovini ne bo viden, vidna pa bo plast pod objektom.

Če želite preveriti ali ste oz. niste uporabili funkcije OVERPRINT, lahko to preverite v nastavitvah preden datoteko izvozite za tisk (output attributes).


Barbara V.