Nazadnje ogledano: 0 izdelkov
  • 041 625 157|051 613 723 (ponedeljek–petek: 8.00–16.00)

13.02.2020 Barvno upravljanje

Želja vsakega naročnika pri naročilu tiskovine je zraven hitre izdelave tudi, da so reproducirane barve na substratu oz. materialu za tisk pravilne oz točne. Ker je človeško oko najbolj občutljivo orodje za primerjavo barv, je za zagotavljanje oz. doseganje vizualne barvne skladnosti nad barvami nujno imeti t.i. kontrolo nad barvo.

Kontrolo nad barvo imenujemo barvno upravljanje oz. Color Management, s katerim v tehnološkem procesu zagotavljamo skladnost upodabljanja barv. Pri tem je potrebno poudariti, da barvno upravljanje zajema vse naprave v tehnološkem procesu, vključno s fotoaparatom, skenerjem, računalniškim monitorjem, televizijskim ekranom, barvnim tiskalnikom in odtisom na tiskarskem stroju. Ob upoštevanju barvnega upravljanja dosežemo, da so barve predvidljive in ponovljive.

Da lahko vse naprave med seboj "barvno komunicirajo", ima vsaka od naprav svojo prilagojeno barvno shemo, ki jo imenujemo ICC opis oz. ICC profil, s pomočjo katerih dosežemo čim boljše ujemanje med barvnimi napravami. Cilj uporabe ICC profilov je, da so barve s slike na fotoaparatu enake na računalniškem zaslonu in končnem tiskanem izdelku.

Kot rečeno je v tehnološkem procesu od zajema slike do končnega izdelka - tiskovine prisotnih več naprav z različnimi barvnimi prostori. Da se izognemo napakam, je zaželjeno, da so vhodne naprave (fotoaparat, skener, računalniški monitor) barvno umerjene oz. barvno karakterizirane.

Ključna naprava v procesu tiska je seveda računalniški monitor, na katerem pripravljate datoteko za tisk. Ne glede ali gre za navaden ali profesionalen monitor vam svetujemo, da monitor redno kalibrirate, kajti barvna točnost monitorja je ključnega pomena pri pripravi datotek za tisk. Za kalibracijo potrebujete instrument in programsko opremo, postopek kalibracije je enostaven in hiter. Priporoča se, da postopek ponovite na vsakih 200 ur delovanja.

Kaj je kalibracija?
V bistvu gre za karakterizacijo različnih izhodnih naprav, katerim izmerimo barvni prostor, pri tem pa je prvi korak linearizacija, sledi izdelava ICC profila, s katerim barve v napravi preoblikujemo v pravilnejšo obliko.

Nadzor nad barvnim upravljanjem v tiskarni Demago
Za zagotavljanje tiska, ki je skladen z grafičnimi standardi, imamo v tiskarni Demago standardiziran produkcijski delokrog. Prvi pogoj za pravilno delovanje vseh naprav oz. tiskarskih strojev so optimalne klimatske razmere, katere konstantno vzdržujemo v temperaturnem razponu od 20 do 23°C in 40 do 60 odstotki relativne vlažnosti. Vsaka od izhodnih digitalnih naprav za tisk, substrati, monitorji so barvno profilirani, digitalne tiskalnike v praksi lineariziramo vsaj 2x dnevno. Kontrola kvalitete tiska in ogledni pogoji se izvajajo po grafičnih standardih, večina strojev je opremljena z SPM (self-calibration) spectrofotometrom, občasne meritve opravljamo tudi z denziometrom in tako skrbimo, da je tisk v območju 3-6 ΔE.

V bližnji prihodnosti načrtujemo na področju standardizacije tiska, narediti še en velik korak v smislu popolne avtomatizacije. 
Z razvojem na področju umetne inteligence in vgrajenih naprav za pregled barve in Cloud tehnologije bo v kratkem na voljo popolnoma avtomatizirana G7 kalibracija.

Idealliance G7® AI Master Calibration System Certification je namreč pred kratkim podelil HP Indigo certifikat za G7 AI Master kalibracijo, pri katerem se digitalni tiskalnik sam kalibrira, preglejuje odtis v realnem času in podatke pošilja v preverjanje kamorkoli na svetu, pri tem pa ves proces poteka avtomatsko brez človeškega poredovanja.

Zaključek
Mi skrbimo za optimalen tisk, vi poskrbite za barvno usklajeno datoteko za tisk in z rezultatom boste zagotovo zadovoljni.

Rafael K.